mickparrish mickparrish
  • 03-02-2016
  • Chemistry
contestada

determine the mass in grams of 125 mol of neon

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 05-02-2016
Molar mass of Neon ( Ne ) = 20.1797 g/mol

m = n * mm

m = 125 * 20.1797

m = 2522.4625 g

hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

An atom of potassium-37 and an atom of potassium-42 differ in the total number of a-positrons b-neutrons c-electrons d-protons
What were the political, social and economical problems during FDR?
f(x)=x^2 what is g(x)
Essay questions may also be referred to as a. Talk questions c. Hard questions b. Explain questions d. Think questions
Are f and g inverses of each other? Support your response algebraically f(x) = x + 1/2 g(x) = 1x - 1/2
After World War 1, Britain formed iraq as a protectorate and then used the Jordan river to divide the rest of its protectorate into
Please help I’m really stuck
John drives from home to his church .He travels 13miles south and 2 miles east.What is the distance from his home to the church ?
A pair of shoes usually sells for $69. If the shoes are 30% off, and sales tax is 8%, what is the total price of the shoes, including tax?
What proposed law in the mid-1800s would have banned slavery in territory taken from Mexico?