daveankatie2123 daveankatie2123
  • 01-04-2018
  • Chemistry
contestada

A solution contains .36 g sodium hydroxide in 500 ml what is the ph

Respuesta :

blahblahmali blahblahmali
  • 10-04-2018
NaOH is a strong base therefore complete dissociation takes place.
number of NaOH moles dissolved - 0.36 g/ 40 g/mol = 0.009 mol 
Concentration of NaOH - 0.009 mol / 0.5 L = 0.018 M
molar ratio of NaOH to OH⁻ is 1:1, therefore [NaOH] = [OH⁻]
pOH = -log [OH⁻]
pOH = -log (0.018)
pOH = 1.74
pH + pOH = 14
pH = 14 - 1.74 
pH = 12.26
Answer Link

Otras preguntas

What's 5 divided by x squared explain
The inner and outer Radii of a cylindrical pipe are 5 cm and 4 cm respectively. find the area of cross section of the pipe.
What were the contributions of the Harappan civilization?
Thelma spent 1/6 of her weekly allowance on dog toys.  1/4 on a dog collar and 1/3 on dog food.  What fraction of her weekly allowance is left
Does an owl have a backbone?
What all the multiples of 81?
Forget the motor When im on the boat Think of the best time To buy a new coat What am I......?
What were the contributions of the Harappan civilization?
a lunch bill including tax, is divided among you and 5 friends. everyone pays less than $8.75. write and solve an inequality that describes the total amount of
What all the multiples of 81?