nydeaaa
nydeaaa
01-05-2018
Chemistry
contestada
If the pH is 4.5, what is the pOH ?
Respuesta :
mkryukova19
mkryukova19
05-05-2018
pH+pOH=14
4.5+pOH=14
pOH=14-4.5
pOH = 9.5
We know that
[H⁺][OH⁻]=10⁻¹⁴,so
-log([H⁺][OH⁻])=-log10⁻¹⁴
-log [H⁺]+ (- log[OH⁻])= - log10⁻¹⁴,
- log[H⁺] = pH
- log[OH⁻] = pOH
- log10⁻¹⁴=-(-14)log10=14*1=14
pH + pOH =14
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 91+ )
Otras preguntas
You have 500 g of water in a bottle. How many molecules of water do you have?
Describe 2 ways that cross contamination can occur
Most standard risks derive from?
If you could create a soundtrack for your life, what songs would you include and why? Discuss at least two songs and explain why you picked them.
What is the length of segment IO? (io) G H I J K L M N O -7-6-5-4-3-2-1 0 1
Will brainlist and a lot of points 1. The Bible 2. Law 3. Religion 4. Classical texts
Factor the expression completely. 8x -12
what is the value of x in the equation 2(3x -4) = 10
140 is what percent of 500?
What are your opinions on voting and democracy?