cortesjennifer3 cortesjennifer3
  • 04-05-2018
  • Chemistry
contestada

We have an object with a density of 620 g/ cm3 and a volume of 75 cm3. What is the mass of this object?

Respuesta :

mkryukova19 mkryukova19
  • 07-05-2018
m=D*V
D=620 g/cm³
V=75 cm³

m= 620 g/cm³ * 75 cm³=46500 g
m=46500g
Answer Link

Otras preguntas

3,369,090 divided by 56
Why did Prithivi Narayan fashah call himself and his brothers 'the Pancha Pandavas​
Given circle O below, if arc AB and arc CD are congruent, what is the measure of angle COD?
An amoeba has 1.00 x 1016 protons and a net charge of 0.300 pC. Assuming there are 1.88 x 106 fewer electrons than protons, If you paired them up, what fraction
somebody help me please
Give reason why a man getting out of moving bus must run in the same direction for a certain distance.​
HELP!!!!! meeeeeejejsjss
Perimeter of a Garden
Anita and beth have the same number of trading cards. Anita gives 18 of her cards to beth. As a result, beth has twice as many card as anita does. How many card
. Formulate the hypotheses that can be used to determine whether the sample data support the hypothesis that students show a higher population mean math score o