spearstrinity5p2d2f2 spearstrinity5p2d2f2
  • 04-05-2018
  • Physics
contestada

A force of 80 N is exerted on an object on a frictionless surface for a distance of 4 meters. If the object has a mass of 10 kg, calculate its velocity. v =
64 m/s
16 m/s
8 m/s
4 m/s

Respuesta :

MiNk2019314
MiNk2019314 MiNk2019314
  • 04-05-2018
There are two ways to find energy. Energy=F*d=mv^2. We can use this relationship to find v:
[tex]Fd=0.5mv^{2} \\ 80*4=0.5*10v^{2} \\ 64=v^{2} \\ v=8 m/s[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

Is dna copied before meiosis 2
Each day , the cafeteria staff at brookview middle school orders 80 pints of white milk and 30 pints of chocolate milk . What is the ratio of white milk to choc
when you convert 0.63 to a fraction which of the following could be the first step of the process
Last year a state university received 3,560 applications from boys,of those applications,35%were from boys who lived in other states .applications due to the un
The two lovers of Our Town are ______. Mr. and Mrs. Gibbs the doctor and Emily Bessie and Howie Emily and George
How many hundredths are in 2.00?
how does the rule of law help our country
The island of Corsica, which lies south of the Ligurian Sea, is part of what country
P Is inversely proportional to Q. When P = 100, Q = 32. Express P in terms of Q: When Q= 80, find the value of P.
Besides respiration, what other ways is carbon released into the atmosphere?